ЄСВ 2024
ЄСВ 2024
Нові реквізити для ЄСВ тут >>>

 

Під час дії воєнного стану на території України сплата ЄСВ для підприємців ФОП є добровільною.

Розмір ставки єдиного соціального внеску на 2024 рік щомісячно:

Група Мінімальна Ставка ЄСВ
в 2024 році
Ставка єдиного податку в 2024 році
1 група платників єдиного
податку

1562

грн/місяць

302,8

грн/місяць
Детальніше>>>

2 група

платників

єдиного податку

1562

грн/місяць

1400

грн/місяць
Детальніше>>>>>>

3 група платників єдиного податку

1562

грн/місяць

3% від доходу платників ПДВ

5 % від доходу не платників ПДВ
Детальніше>>>>>>

Розмір ставки ЄСВ єдиного соціального внеску на 2024 рік щоквартально:

1 група, а також 2-а і 3-я групи єдиного податку

за 4-й квартал 2023 - 4422 гривні

За 1-й квартал 2024 - 4686  гривні;
за 2-й квартал 2024 - 4686 гривні
за 3-й квартал 2024 - 5280 гривні;
за 4-й квартал 2024 - 5280 гривні.

* Увага!! Нарахування ЄСВ відбувається щомісячно, але сплачувати треба щонайменше один раз на квартал. Терміни нижче. Якщо ви зареєструвалися ФОП СПД середині кварталу, то сплачуєте починаючи з місяця реєстрації в ЄДР.

Терміни сплати ЄСВ єдиного соціального внеску в 2024 році.
(звертаю увагу, що вказані граничні терміни оплати. Спалата ЕСВ на перед, оплата частинами не забороняється, головне не пізніше)

За 1-й квартал – до 19 квітня (включно);
за 2-й квартал – до 19 липня (включно);
за 3-й квартал – до 19 жовтня (включно);
за 4-й квартал – до 19 січня (включно).

ЄСВ повинні сплачувати всі підприємці ФОП СПД, крім нижче наведених, незалежно від того, чи велася діяльність, чи не велася. Необхідно сплачувати під час відпустки і під час хвороби. Починати сплачувати потрібно з того місяця, в якому Ви зареєстровані як ФОП, а не з місяця, в якому Ви перейшли на єдиний податок (не плутайте з єдиним податком!!!). Платити потрібно як за повний місяць навіть, якщо ви зареєструвалися в останній день місяця.
Зобов'язання зі сплати ЄСВ припиняються лише в випадку: припинення підприємницької діяльності докладніше тут>>>  або перехід в статус особи, яка звільняється від обов'язку сплати ЄСВ.

  • ФОП, які одночасно є підприємцями та мають основне місце роботи, на якому роботодавець, при виплаті зарплати, сплачує за них ЄСВ у розмірі не менше ніж мінімальне ЄСВ;
  • ФОП, СПД, Підприємці, які одночасно є підприємцями і самозайнятими особами (адвокати, архітектори і т. д.) і сплачують ЄСВ у розмірі не менше ніж мінімальне ЄСВ, як самозайняті особи;
  • пенсіонери за віком або особи, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і отримують згідно із законом пенсію за віком або пенсію за вислугою років;
  • інваліди, які отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу.

Якщо з інвалідами все більш-менш зрозуміло, то з пенсіонерами за віком існує маса спірних моментів. Податкова і Пенсійний фонд вважають, що звільняються лише пенсіонери, у яких є всі умови для отримання пенсії за віком: відповідний вік та наявність страхового стажу, достатнього для отримання пенсії за віком (ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Судова практика теж не завжди є однозначною.

Верховний Суд у своєму рішенні від 15 квітня 2014 року (справа № 21-59а14) вказав, що зі сплати за себе єдиного внеску звільняються лише ті ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком. Цим рішенням ВСУ відмовив пенсіонерам, які вийшли на пенсію за вислугою років, у праві рівнятися до пенсіонерів за віком.

Але є і інші категорії пенсіонерів.
Вважаю, що враховуючи складену практику ВСУ і ВАСУ за 2014 і 2015 роки, можна прийти до висновку, що зі сплати ЄСВ звільняються такі ФОП-пенсіонери за віком:
-перейшовши на пенсію за віком на загальних підставах: в 60 років для чоловіків і стажі роботи не менше 25 років та 55 років для жінок і стажі роботи не менше 20 років;
-перейшовши на пенсію за віком за ст.ст.13 і 14 Закону "Про пенсійне забезпечення";
-пенсіонери-чорнобильці. Так у Визначенні ВАСУ від 24.03.2015 р. (справа № К/800/36362/13) суд вказав:
а) посилання Пенсійного фонду на те, що до пенсіонера-чорнобильця не може бути застосовано положення частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнозобов'язкове державне соціальне страхування", оскільки він не досяг 60-річного віку, є безпідставними, оскільки вказана норма не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску з досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати внеску всіх пенсіонерів за віком.
б) що оскільки частина 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнозобов'язкове державне соціальне страхування" не містить застережень щодо її непоширення на осіб, яким пенсію за віком призначено на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то суди прийшли до правильного висновку, що з січня 2011 року позивач не повинен сплачувати за себе ЄСВ.

Підприємці ФОП СПД, пенсіонери за вислугою років і отримувачі пенсії за втрату годувальника сплачують ЄСВ на загальних підставах.

Але виникає питання: "Якщо пенсіонер, який вийшов на пенсію з будь-яких причин до досягнення ним пенсійного віку, досяг пенсійного віку 60/55 років, то чи має він право не сплачувати ЄСВ як ФОП з єдиного податку?" Податкова служба та Пенсійний фонд скажуть вам: Однозначно! НІ. І їх не збентежить абсурдність ситуації, що вийшовши на пенсію за віком в 60/55 років матимуть таке право, а вийшовши на пенсію раніше до досягнення 60/55 років такими пільгами не користуватимуться.

Але є визначення ВАСУ про те, що якщо такий пенсіонер досяг 60-річного / 55-річного віку, то він не сплачує ЄСВ.

Але судова практика буде змінюватися, оскільки змінилися умови призначення пенсії за віком. Згідно з новим Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" Закон від 03.10.2017 № 2148-VIII

Днем оплати ЄСВ вважається день списання грошей з вашого рахунку або, якщо ви платите готівкою через банк/термінал, то день, коли банк прийняв у вас гроші для оплати (п. 3 п. 2. розділ IV Інструкції від 20.04.2015 № 449). Це означає, що день фактичного надходження грошей на рахунок казначейства не має значення. Хоча дуже часто податковики намагаються налякати підприємців, намагаючись добровільно сплатити штраф за прострочену оплату. їх вимоги є неправомірними — відстоюйте свої права.

Штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату ЄСВ. Порушення одне, але штрафні санкції можуть застосовуватися двічі.
Вихід один: сплачувати вчасно (краще авансом), за правильними реквізитами >>>>

Штрафи та пені можуть застосовуватися незалежно від дати виявлення порушень. АЛЕ !!! Не забувайте, що перевіряти можна не більше, ніж за останні 3 роки до початку перевірки.

- накладається штраф:
- За порушення, які виникли у період до 31 грудня 2014 року, у розмірі 10% несвоєчасно несплачених сум єдиного внеску, незалежно від дати фактичної сплати;
- За порушення, що виникли з 01.01.2015 року, накладається штраф у розмірі 20% несвоєчасно несплачених сум єдиного внеску;

Також нараховується пеня в розмірі 0,1% суми недоїмки за кожен день прострочки платежу. (п.11 ст.25 Закону «Про ЄСВ»).
Ваші дії, якщо податкова повідомила, що вам потрібно сплатити штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ.

1. Доки ви не отримали від податкової Рішення про застосування штрафних санкцій, ви офіційно нічого не повинні платити.
2. Якщо вам просто подзвонили і вимагали оплатити штраф, скажіть, що ви все перевірите і якщо помилились, то сплатите.
3. Після цього перевірте всю свою бухгалтерію і самі себе перевірте.
4. Якщо ви сплатили все правильно та в строки, то до вас не повинні застосовувати штрафи.
5. Якщо допустили прострочку, то розрахуйте розмір штрафу та пені за методикою, яка вказана трохи вище.
6. Після того, як ви отримаєте від податкової Рішення про застосування штрафних санкцій, перевірте зі своїми розрахунками. Впевнений, що податкова нарахувала вам більше.
7. Якщо ви не згодні з Рішенням про донарахування штрафних санкцій, то можете оскаржити це рішення в ДПА вашої області (ДПА Києва). Строк на оскарження 10 календарних днів з моменту отримання. Шанс скасування 1 з 10 на вашу користь. Але це безкоштовно і час вас не тисне (на час оскарження зупиняється нарахування пені і вимога щодо оплати).
8. Крім того, Рішення про нарахування штрафних санкцій можна оскаржувати в суді. Якщо в суд, то шанси такі: самі звернетеся 50/50, а якщо з хорошим адвокатом, то шанс 90 з 100 (впевнений, що добрий адвокат не візьметься за абсолютно програшну справу).

Право штрафувати підприємців за КУоАП виникло з 1 січня 2015 року.
Ст. 165-1 КУоАП передбачає штраф за несвоєчасну/неповну сплату ЄСВ штраф від 680 до 1360 грн.
Зверніть увагу, що мінімальне покарання 680 грн і може застосовуватися навіть за копійчану  недоплату.
Одне заспокоює, що протокол про адмінпорушення може бути складений не пізніше, ніж через 2 місяці з дня правопорушення. У разі з неповної/несвоєчасної сплати ЄСВ строк 2 місяці починається обчислюватися з дати строку сплати ЄСВ.

Більше того, за повторне правопорушення передбачений штраф від 2550 грн. до 5100 грн. Повторним правопорушенням вважається наступна ваша недоплата/несплата ЄСВ протягом року з моменту нарахування на вас попереднього адмінштрафу.

Звітність щодо єдиного соціального внеску ЄСВ: порядок, строки, зразки документів >>>>>>

Нові реквізити рахунків для сплати єдиного соціального внеску в 2024 році >>>>

 

Читайте також:

Загальні питання щодо провадження діяльності СПД ФО-П на єдиному податку розглядаються на сторінці Єдиний податок для підприємців СПД ФОП 2024 >>>>>>

Питання, пов'язані з поданням підприємцями звітності, строками подання звітів та штрафами, розглядаються на сторінці Звітність підприємців на єдиному податку 2024 >>>>>>

Відповіді на питання:
Модератор залишає за собою право не відповідати на запитання, які вже обговорені на нашому веб-сайті, на запитання, які віддалені від теми цієї сторінки, і на запитання, які вимагають докладного опису вашої ситуації.

З такими питаннями ви можете звертатися за юридичною консультацією (включаючи телефонний контакт) до наших адвокатів СКУПИЙ ПЛАТИТЬ ДВІЧІ !!!>>>