Запрос следователя налоговой милиции о предоставлении документов
Многие предприниматели сталкиваются с так называемыми «письмами счастья» от следователей налоговой милиции или подразделений по борьбе с экономическими преступлениями, в которых они очень настойчиво «просят» предприятия (ООО и АО) и другие юридические лица или предпринимателей предоставить копии документов, касающиеся взаимоотношений с другими, как правило, с признаками фиктивности предприятиями.
Законность своих требований следователь аргументирует ссылкой на положения части 2 статьи 93 Уголовного процессуального кодекса (УПК) Украины.
Действительно, в соответствии указанной статьей, следователь осуществляет сбор доказательств путем проведения следственных (розыскных) действий и негласных следственных (розыскных) действий, истребования и получения от госучреждений, предприятий, учреждений и организаций, должностных и физических лиц вещей, документов, сведений, выводов экспертов, выводов ревизий и актов проверок, проведения других процессуальных действий, предусмотренных Кодексом.
Однако, подобное право не является абсолютным, а порядок его применения четко регламентируется уголовным процессуальным кодексом.
Подобные запросы, заявленные на основании лишь части 2 статьи 93, по моему мнению, не соответствуют УПК Украины, так как правовая процедура истребования документов от предприятий, учреждений и организаций определена главой 15 Уголовного процессуального кодекса Украины и осуществляется исключительно в форме получения временного доступа к вещам и документам.
В тоже время, в соответствии ч. 2 ст. 159 УПК Украины, временный доступ к вещам и документам осуществляется на основании постановления следственного судьи, суда.
Украинский законодатель определил именно такой порядок получения доказательств в уголовном процессе. Цель такого порядка – обеспечить судебный контроль над органами досудебного следствия.
Однако, как показывает практика, следователи в рамках расследования уголовного производства зачастую истребуют абсолютно не относящиеся к уголовному производству документы.
Будучи законопослушными гражданами, руководители предприятий просто обязаны указывать правоохранителям на нарушение ими норм УПК Украины.
Законное указание правоохранительным органам на их обязанность реализовывать свои права и обязанности в строгом соответствии с нормами процессуального закона просто необходимо, поскольку правоохранители приемлют наиболее легкие пути получения доказательств, рассчитывая на подспудный страх обычных людей перед грозными стражами правопорядка.
Представленный ниже, образец ответа поможет Вам выстроить взаимоотношения с правоохранителями в законном русле и, в дополнение к сказанному, остудит пыл и задор, с которым они собирались обрушить всю силу фискального давления на Вас и ваше предприятие.
від 27 травня 2013 року
вих. № 111 на вх. № 1111
від 22 травня 2013 року
СВ ФР ДПІ у Печерському ГУ
Міндоходів у м. Києві
Товариства з обмеженою
відповідальністю «Х»,
ідентифікаційний код 11111111,
адреса: вул. Радянська, 1, м. Київ,
04080
ВІДПОВІДЬ (ПОЯСНЕННЯ)
на вимогу (в порядку статті 93 КПК України)
22 травня 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю «РЕМБУД» (ТОВ «РЕМБУД» ) отримало від СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві за підписом слідчого Сідорова І.І. вимогу (в порядку статті 93 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України) № 1111 від 22 травня 2013 року (вимога).
У зазначеній вимозі вказано, що СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснюється досудове слідство у кримінальному провадженні № 12345678901234567 за ознаками вчинення громадянами Кульчицьким В.П. і Сімоновим О.С. кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 27, частиною 2 статті 205 Кримінального кодексу (КК) України, за фактом ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ «УКРБУД» (код ЄДРПОУ 22222222) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 212 КК України.
Так, згідно з даними податкової звітності встановлено, що ТОВ «РЕМБУД» (код ЄДРПОУ 11111111) здійснювало фінансово-господарські взаємовідносини з придбання товарів (робіт та послуг) у ТОВ «УКРБУД» (код ЄДРПОУ 22222222), ТОВ «ШВИДКОБУД» (код ЄДРПОУ 33333333), які мають ознаки фіктивності, у зв’язку з чим на цей час необхідно дослідити завірені копії всіх документів бухгалтерського, податкового обліку, фінансово-господарської діяльності ТОВ «РЕМБУД» (код ЄДРПОУ 11111111) щодо взаємовідносин з ТОВ «УКРБУД» (код ЄДРПОУ 22222222), ТОВ «ШВИДКОБУД» (код ЄДРПОУ 33333333) за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року — договорів, додаткових угод, специфікацій до них, видаткових накладних, актів прийому-приймання виконаних робіт (наданих послуг), податкових накладних, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, векселів, актів приймання-передачі векселів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, ветеринарних свідоцтв, дозволів, листування та інших.
Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною 2 статті 93 КПК України, ТОВ «РЕМБУД» (код ЄДРПОУ 11111111), необхідно надати СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві завірені копії всіх документів бухгалтерського, податкового обліку, фінансово-господарської діяльності ТОВ «РЕМБУД» (код ЄДРПОУ 11111111) щодо взаємовідносин з ТОВ «УКРБУД» (код ЄДРПОУ 22222222), ТОВ «ШВИДКОБУД» (код ЄДРПОУ 33333333) за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2013 року — договорів, додаткових угод, специфікацій до них, видаткових накладних, актів приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) або товарів, податкових накладних, товарно-транспортних накладних, платіжних документів, векселів, актів приймання-передачі векселів, актів проведення взаємозаліків, сертифікатів, паспортів якості, ветеринарних свідоцтв, дозволів, листування та інших.
ТОВ «РЕМБУД» проаналізувало вимоги СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, викладені у вимозі, та вважає за необхідне зазначити про таке.
Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується безпосередньо на підставі Конституції України.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, витребовуючи у керівництва підприємства документи, посадові особи СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві зобов’язані керуватися конкретними нормами чинного законодавства і діяти у повній відповідності до вказаних законодавчих норм.
Суб’єкт підприємницької діяльності зобов’язаний виконувати лише ті вимоги державного органу права, підстави та спосіб реалізації яких чітко визначені в законі. Якщо ж вимоги державного органу не обґрунтовані конкретними нормами закону або суперечать їм, суб’єкт підприємницької діяльності має право не виконувати такі вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов’язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на які надана Верховною Радою України, вимог інших законодавчих актів.
Крім того, статтею 84 КПК України встановлено, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Тобто доказами можуть бути документи, які, по-перше, отримані у встановленому КПК України порядку, по-друге, на підставі вказаних документів встановлюються факти та обставини, що мають значення для справи, а тому мають бути безпосередньо пов’язані з об’єктом або суб’єктом злочину.
Враховуючи викладене, необхідно вказати, що, витребовуючи від ТОВ «РЕМБУД» документи, СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві не вказує на те, яке значення для досудового розслідування та встановлення істини в кримінальному провадженні мають фінансово-господарські та бухгалтерські документи ТОВ «РЕМБУД» , і взагалі яке відношення запитувані документи мають до цього кримінального провадження.
Згідно зі статтею 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві як на підставу надсилання вимоги про надання документів посилається на частину 2 статті 93 КПК України, у відповідності до якої сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Однак порядок реалізації повноважень (правова процедура) слідчого щодо витребування документів від підприємств, установ та організацій визначений главою 15 КПК України і здійснюється у формі отримання тимчасового доступу до речей і документів.
Відповідно до частини 1 статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку).
При цьому частиною 2 статті 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Тобто право витребовувати документи (отримувати тимчасовий доступ до речей і документів) у підприємства чи іншого суб’єкта можливо лише на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Отже, кримінальним процесуальним законодавством України визначено виключно такий порядок отримання доказів при розслідуванні обставин діяння з метою забезпечення здійснення судового контролю за правомірністю та обґрунтованістю вимог органів досудового слідства.
У зв’язку з цим ТОВ «РЕМБУД» надасть фінансово-господарські та інші документи лише на виконання вимог ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене та керуючись частиною 1 статті 19 Конституції України, зазначимо, що у ТОВ «РЕМБУД» не виникає обов’язку виконувати вимогу (в порядку статті 93 КПК України) слідчого СВ ФР ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Водночас керівництво ТОВ «РЕМБУД» , усвідомлюючи всю важливість функцій та завдань, які покладаються на правоохоронні органи, готове сприяти слідству, однак виключно за умови, якщо правоохоронні органи будуть діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Директор ТОВ «РЕМБУД» С.С. Клименко